Instytut - historia

Początki historii Instytutu Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej sięgają lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, w których to w 1966 roku powstała Katedra Projektowania Osiedli i Terenów Zielonych kierowana przez prof. arch. Witolda Cęckiewicza. Z działalnością oraz osobowością prof. arch. Witolda Cęckiewicza wiąże się powstanie oraz rozwój dydaktyczny i naukowy o profilu architektonicznym oraz urbanistycznym kadr i zespołów naukowo – dydaktycznych, a także kierowanych przez Profesora jednostek, które miały znaczący wpływ na ukształtowanie dzisiejszego oblicza Instytutu Projektowania Urbanistycznego oraz jego pozycji na Wydziale Architektury oraz Politechnice Krakowskiej.

Rodowód Instytutu Projektowania Urbanistycznego sięga początków Wydziału Architektury, a jego pracownicy starają się kontynuować bogatą tradycję tworzoną przez tak znane postaci jak Adolf Szyszko – Bohusz – pierwszy dziekan Wydziału, profesorowie Tadeusz Tołwiński, Gerard Ciołek, Włodzimierz Gruszczyński, Zbigniew Wzorek, Zygmunt Mieszkowski, Janusz Trojanowski i wielu innych. Tradycja ta wywodzi się z czasów, kiedy pierwszą siedzibą Wydziału w latach 1945-47 był Wawel, szczególne miejsce w skali Krakowa i Polski. Od roku 1945 do 1954 Wydział Architektury wchodził w skład Akademii Górniczo – Hutniczej i dopiero w roku 1954 uchwałą Rady Ministrów, Wydziały Architektury, Inżynierii i Komunikacji zostały przekształcone w samodzielną Uczelnię Politechnikę Krakowską. Od 1947 roku Wydział mieści się w budynku przy ulicy Warszawskiej, gdzie po raz pierwszy zainaugurowano rok akademicki 1948/49. Dzięki istnieniu Wydziału Architektury na Politechnice uczelnia ta zyskuje cechę uczelni o profilu techniczno – humanistycznym. W 1975 roku, w 30 – tą rocznicę powstania Politechniki Krakowskiej Senat Akademicki pod przewodnictwem Rektora profesora Bolesława Kordasa podjął uchwałę nadania Politechnice Krakowskiej imienia Tadeusza Kościuszki.

Decyzje istotne dla dzisiejszego obrazu Wydziału Architektury zapadały w latach 60 – tych ubiegłego stulecia. W połowie lat 60 – tych w ramach Katedry Projektowania Budynków Mieszkalnych powstał Zakład Projektowania Zespołów Mieszkaniowych, który w 1966 roku został przekształcony wraz z Zakładem Planowania Krajobrazu i Terenów Zielonych w Katedrę Projektowania Osiedli i Terenów Zielonych. Kierownikiem tej jednostki został profesor Witold Cęckiewicz, a Wacław Seruga, obecny profesor zwyczajny, jego asystentem. Do 1970 roku w Katedrze funkcjonowały dwa zakłady: Projektowania Zespołów Osiedlowych (prowadzony przez profesora Witolda Cęckiewicza) oraz Planowania Krajobrazu i Terenów Zielonych (prowadzony przez doc. dr Zygmunta Novaka, a po jego śmierci w 1969 roku przez profesora Janusza Bogdanowskiego).

Istotnym momentem w historii Uczelni i Wydziału był rok 1970, kiedy podjęto decyzję o powołaniu do życia struktury instytutowej ukierunkowanej na podejmowanie planowych prac badawczych. Wtedy też we wrześniu 1970 roku w trakcie reorganizacji szkolnictwa wyższego w Polsce na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej powstały trzy Instytuty; Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków, Instytut Projektowania Architektonicznego oraz Instytut Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, którego Dyrektorem został prof. arch. Witold Cęckiewicz. W 1973 roku w ramach Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego utworzono następujące zakłady: Zakład Projektowania Urbanistycznego z Pracownią Badań dla Szkolnictwa Wyższego, którego kierownikiem został prof. arch. Witold Cęckiewicz, Zakład Planowania Przestrzennego kierowany przez prof. arch. Zbigniewa Wzorka, a od 1979 roku prof. dr hab. inż. arch. Stanisława Juchnowicza; Zakład Osadnictwa Wiejskiego i Architektury Krajobrazu przekształcony w 1977 roku w Instytut Architektury i Planowania Wsi kierowany przez prof. dr hab. inż. arch. Mieczysława Chowańca oraz w Zakład Architektury Krajobrazu kierowany przez prof. dr hab. inż. arch. Janusza Bogdanowskiego pozostający w strukturze Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego.

Po dwudziestu dwóch latach działalności Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego w okresie transformacji gospodarczej w kraju po kolejnej restrukturyzacji Wydziału Architektury w 1992 roku powstały z trzech Zakładów wchodzących w skład Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego odrębne samodzielne Instytuty: Instytut Projektowania Miast i Regionów, Instytut Architektury Krajobrazu oraz Instytut Projektowania Urbanistycznego, którego dyrektorem został prof. arch. Witold Cęckiewicz. Po przejściu prof. arch. Witolda Cęckiewicza na emeryturę w 1994 roku stanowisko dyrektora Instytutu Projektowania Urbanistycznego objął dr hab. inż. arch. Wacław Seruga, prof. PK uczeń prof. Witolda Cęckiewicza które pełnił do 1999 roku tj. do czasu objęcia funkcji Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej /1999 – 2005/.

Następnie stanowisko Dyrektora Instytutu Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury objął prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Wyżykowski które pełnił w latach 1999 do 2002 oraz dr hab. inż. arch. Jacek Gyurkovich, prof. PK, które pełnił w latach 2002 do 2006. Po upływie dwóch kadencji dziekańskich /1999-2005/ prof. dr hab. inż. arch. Wacław Seruga, profesor zwyczajny PK ponownie objął funkcję Dyrektora Instytutu Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury PK w 2006 roku, którą pełnił do 2013 roku tj. do czasu przejścia na emeryturę. Kolejnym Dyrektorem Instytutu Projektowania Urbanistycznego została prof. dr hab. inż. arch. Grażyna Schneider – Skalska, która pełniła funkcję dyrektora w latach 2013 do 2016. W 2016 roku na stanowisko Dyrektora Instytutu Projektowania Urbanistycznego została powołana dr hab. inż. arch. Magdalena Jagiełło – Kowalczyk, prof. PK, którym kieruje nadal.

W powstałym Instytucie Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury w 1992 roku utworzone zostały trzy jednostki naukowo – dydaktyczne:

·         Katedra Kompozycji Urbanistycznej kierowana przez prof. arch. Witolda Cęckiewicza w latach od 1992 do  1994 r. Następnie funkcję p.o. kierownika pełnił dr inż. arch. Jacek Gyurkovich. W 1995 r Katedra została przekształcona w Zakład Kompozycji Urbanistycznej kierowany przez dr hab. inż. arch. Jacka Gyurkovicha, prof. PK do 2011 roku, by w 2011 ponownie została przekształcona w Katedrę Kompozycji Urbanistycznej kierowaną przez prof. dr hab. inż. arch. Jacka Gyurkovicha.

·         W latach 1990 – 1992 w skład Zakładu Projektowania Urbanistycznego Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego wchodził Samodzielny Zespół Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego, którego założycielem, twórcą i kierownikiem był dr hab. inż. arch. Wacław Seruga, prof. PK. W 1992 r Zespół Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego  został przekształcony w Zakład Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego kierowany do 2000 r przez dr hab. inż. arch. Wacława Serugę, prof. PK. Następnie w 2000 r ponownie został przemianowany w Katedrę Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego kierowaną przez prof. dr hab. inż. arch. Wacława Serugę, prof. zwyczajnego PK do 2013 r tj. do czasu przejścia na emeryturę. Rok 1990 uważany jest tym samym za początek historii tej jednostki prowadzonej przez 23 lata przez prof. dr hab. inż. arch. Wacława Serugę. W 2013 roku na Kierownika Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego została powołana prof. dr hab. inż. arch. Grażyna Schneider – Skalska, którą kieruje nadal.

·          W latach 1990 – 1992 w skład Zakładu Projektowania Urbanistycznego Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego wchodził samodzielny Zespół Rewaloryzacji i Rozwoju  Zespołów Urbanistycznych kierowany przez dr hab. inż. arch. Andrzeja Wyżykowskiego, prof. PK. W 1992r. Zespół ten został przekształcony w  Zakład Rewaloryzacji i Rozwoju Zespołów Urbanistycznych kierowany przez dr hab. inż. arch. Andrzeja Wyżykowskiego, prof. PK  do 2002 r. W 2002 Zakład został przekształcony w Katedrę Odnowy i Rozwoju Zespołów Urbanistycznych kierowaną przez prof. dr hab. inż. arch. Andrzeja Wyżykowskiego profesora zwyczajnego PK do 2009 r tj. do czasu przejścia na emeryturę. W 2009 r Katedra została przekształcona w Pracownię  Odnowy i Rozwoju Zespołów Urbanistycznych kierowaną przez dr hab. inż. arch. Stanisławę Wehle – Strzelecką, prof. PK do 2013 roku. W 2013 roku Pracownia została przekształcona w Zakład Przestrzeni Urbanistycznych. Na kierownika Zakładu została powołana dr hab. inż. arch. Agata Kantarek, prof. PK którym kieruje nadal.

Na przełomie wieków nastąpił dalszy rozwój Instytutu Projektowania Urbanistycznego, który zaowocował powstaniem w 1999 roku czwartej jednostki naukowo – dydaktycznej tj. Zakładu Kształtowania Przestrzeni Komunikacyjnych kierowanego przez dr hab. inż. arch. Krzysztofa Biedę, prof. PK. W 2006 r Zakład został przekształcony w Katedrę Kształtowania Przestrzeni Komunikacyjnych kierowaną przez prof. dr hab. inż. arch. Krzysztofa Biedę do 2012 r. W 2012 roku na p.o. kierownika Katedry została powołana dr hab. inż. arch. Anna Franta, prof. PK. W 2016 roku Katedra została przemianowana na Zakład Kształtowania Przestrzeni Komunikacyjnych kierowany przez dr hab. inż. arch. Annę Frantę, prof. PK którym kieruje nadal.

W 2004 roku w ramach reorganizacji Instytutów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w skład Instytutu Projektowania Urbanistycznego wszedł Zakład Architektury i Planowania Wsi kierowany przez dr hab. inż. arch. Marka Kowickiego, prof. PK. W 2014 roku w trakcie ponownej reorganizacji Instytutów Wydziału Architektury Zakład Architektury i Planowania Wsi został włączony w skład Instytutu Projektowania Miast i Regionów.

 

Rok 2015 był rokiem jubileuszu 70 – lecia Politechniki Krakowskiej, a także 70 – lecia Wydziału Architektury /1945 – 2015/ oraz jubileuszu 45 – lecia powstania na Wydziale Architektury Instytutu Projektowania Urbanistycznego /1970 – 2015/ i jubileusz 25 – lecia powstania Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego /1990 – 2015/. Z tej okazji 25- ego września 2013 roku w sali seminaryjnej Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego Instytutu Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w siedzibie przy ul. Podchorążych 1 w Krakowie odbyła się uroczystość otwarcia Galerii Portretów Dyrektorów Instytutu Projektowania Urbanistycznego.

 

Chcąc upamiętnić historię działalności naukowo – dydaktycznej jednostki, która wykształciła wiele pokoleń architektów i urbanistów oraz kadry naukowej, a także wniosła znaczące zasługi dla rozwoju Wydziału Architektury i Politechniki Krakowskiej, na zakończenie wieloletnich kadencji profesora Wacława Serugi na stanowiskach: Dyrektora Instytutu Projektowania Urbanistycznego (12 lat), Kierownika Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego (23 lata), z Jego inicjatywy powstała Galeria Portretów Dyrektorów Instytutu Projektowania Urbanistycznego (profesorów: Witolda Cęckiewicza, Wacława Serugi, Andrzeja Wyżykowskiego, Jacka Gyurkovicha), która wpisuje się na trwałe w tradycje Instytutu Projektowania Urbanistycznego i Wydziału Architektury, a zarazem będzie symbolem integracji, jakości i silnych związków pracowników naukowo – dydaktycznych z miejscem pracy. Profesor chciał utrwalić historię działalności ostatnich kilkudziesięciu lat czołowej jednostki dydaktyczno – naukowej Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, która wniosła znaczący wkład w rozwój nowoczesnego Wydziału Architektury XXI wieku oraz ukształtowała w niezwykły sposób oblicze oraz pozycję Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce i na arenie międzynarodowej tj. Instytutu Projektowania Urbanistycznego.

 

GALERIA PORTRETÓW DYREKTORÓW INSTYTUTU PROJEKTOWANIA URBANISTYCZNEGO

Eksponowane portrety to oryginalne dzieła charakteryzujące się wysoką artystyczną jakością wybitnej malarki dr hab. szt. art. mal. arch. Joanny Stożek, prof. PK

 

WITOLD CĘCKIEWICZ, Dyrektor Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w latach 1970 – 1992 i Dyrektor Instytutu Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w latach 1992 – 1994

 

WACŁAW SERUGA, Dyrektor Instytutu Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w latach 1994 – 1999 i 2006 – 2013

 

ANDRZEJ WYŻYKOWSKI, Dyrektor Instytutu Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w latach 1999 – 2002

 

JACEK GYURKOVICH, Dyrektor Instytutu Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w latach 2002 - 2006

 

GRAŻYNA SCHNEIDER – SKALSKA, Dyrektor Instytutu Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej  w latach 2013 – 2016

 

MAGDALENA JAGIEŁŁO – KOWALCZYK, Dyrektor Instytutu Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej od 2016 roku.

 

 

INSTYTUT PROJEKTOWANIA URBANISTYCZNEGO

WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ

2017 ROK

 

Dyrektor Instytutu: dr hab. inż. arch. Magdalena Jagiełło – Kowalczyk, prof. PK

V-ce Dyrektor Instytutu: dr inż. arch. Kinga Racoń – Leja

Kierownik administracji Instytutu: mgr Małgorzata Rekuć

 

Katedra Kompozycji Urbanistycznej,

Kierownik Katedry: prof. dr hab. inż. arch. Jacek Gyurkovich

Katedra Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego,

Kierownik Katedry: prof. dr hab. inż. arch. Grażyna Schneider – Skalska

Zakład Przestrzeni Urbanistycznych,

Kierownik Zakładu: dr hab. inż. arch. Anna Kantarek, prof. PK

Zakład Kształtowania Przestrzeni Komunikacyjnych,

Kierownik Zakładu: dr hab. inż. arch. Anna Franta, prof. PK

 

wydarzenia planowane
wydarzenia potwierdzone
wydarzenia minione
zebrania Instytutu