O instytucie

Instytut Projektowania Urbanistycznego Wydziału Architektury

  Politechniki Krakowskiej kierowany jest przez dr hab. inż. arch. Magdalenę Jagiełło-Kowalczyk, prof.PK 
– Dyrektora Instytutu i dr inż. arch. Kingę Racoń-Leję – zastępcę Dyrektora.
  W skład Instytutu wchodzą:
· Katedra Kompozycji Urbanistycznej (A-31) 
   –kierownik: prof. dr hab. inż. arch. Jacek Gyurkovich
· Katedra Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego (A-32) 
– kierownik: prof. dr hab. inż. arch. Grażyna Schneider-Skalska
 · Zakład Przestrzeni Urbanistycznych (A-33) –
– kierownik: dr hab. inż. arch. Anna Agata Kantarek, prof. PK
· Zakład Kształtowania Przestrzeni Komunikacyjnych (A-34)
– kierownik: dr hab. inż. arch. Anna Franta, prof. PK

 
 
Obserwowany przyśpieszony rozwój cywilizacyjny naszej części Europy i związane z nim zmiany ekonomiczne            i społeczne wymagają intensywnego wykorzystania potencjału naukowego dla rozwiązania problemów występujących również w naszym kraju i regionie. Małopolska, a przede wszystkim Kraków, mają dostęp do wykwalifikowanej bazy naukowej, który nie zawsze jest w pełni wykorzystywany. 
Z naszych doświadczeń w pracy z zagranicznymi uczelniami wynika, że wspólne działania naukowców-ekspertów
z przedstawicielami władz i samorządu są praktykowane przez wiele ośrodków europejskich, wymieniając chociażby uczelnie w Niemczech, Holandii czy Danii. Rezultaty tej współpracy są niezwykle pozytywne, a wyniki badań i stworzone w ramach takich działań, jak również strategie, plany i projekty są wykorzystywane przez bezpośrednich odbiorców.
 
Instytut Projektowania Urbanistycznego obejmuje swoją ofertą zagadnienia wchodzące w obszar zainteresowania czterech tworzących go jednostek: wchodzące w obszar zainteresowania czterech tworzących     go jednostek:
Katedry Kompozycji Urbanistycznej, Katedry Kształtowania Środowiska Mieszkaniowego, Zakładu Przestrzeni Urbanistycznych i Zakładu Kształtowania Przestrzeni Komunikacyjnych.
Pracownicy Instytutu stanowią wysoko wykwalifikowaną kadrę, którą cechuje profesjonalizm zawodowy podbudowany wiedzą teoretyczną i pogłębiany w trakcie ciągłej współpracy z liczącymi się zagranicznymi ośrodkami naukowymi w Europie i na świecie. Prowadzimy obecnie ścisłą współpracę naukowo-badawczą m.in.     z Barceloną, Delft, Kopenhagą, Madrytem, Mediolanem, Barceloną, Dreznem, Toronto, Strasburgiem oraz Knoxville w Stanach Zjednoczonych.
Instytut ma szerokie kontakty z jednostkami administracji samorządowej i zacieśnia związki z sektorem biznesu. Kooperujące jednostki mogą być  partnerami we wspólnie prowadzonych projektach.
Instytut Projektowania Urbanistycznego prowadzi prace badawczo-naukowe realizowane w zespołach polskich       i w ramach współpracy międzynarodowej, opracowania eksperckie, studialne i projektowo-realizacyjne związane   z programowaniem, kształtowaniem i rewaloryzacją obszarów zurbanizowanych, w tym  fragmentu miasta lub gminy, zespołu architektoniczno– urbanistycznego, czy pojedynczego obiektu.

Instytut Projektowania Urbanistycznego deklaruje chęć szerokiej współpracy krajowej i międzynarodowej
w zakresie między innymi następujących tematów:

-  Scenariusze i prognozy w stanie zagospodarowania przestrzennego miast i ich obszarów z uwzględnieniem problematyki Smart City i rozwiązań zrównoważonych. i prognozy w stanie zagospodarowania przestrzennego miast i ich obszarów z uwzględnieniem problematyki Smart City i rozwiązań zrównoważonych.

-  Opracowania tematów szczegółowych dotyczących kreowania zdrowego środowiska miejskiego,                                      z uwzględnieniem jakości powietrza i przewietrzania, komfortu akustycznego, skali zabudowy i samopoczucia mieszkańców, warunków do realizacji zdrowego trybu życia. 

-   Metody badania jakości środowiska mieszkaniowego, jego przekształceń i rewaloryzacji,  a w tym: kompleksową ocenę jakości środowiska zamieszkania – określenie kierunków i możliwości przekształceń – wprowadzenie nowych systemów zabudowy jednorodzinnej, wielorodzinnej i pośredniej o cechach ekologicznych. 

-   Aktywizacja gospodarcza obszarów śródmiejskich poprzez ocenę wartości zastanych, określenie kierunków
 i możliwości rewaloryzacji i rewitalizacji oraz metod przekształceń obiektów i zespołów urbanistycznych,                 w świetle zachodzących przemian użytkowania terenem.

-   Kształtowanie systemów ekologicznych dla miast w oparciu o istniejące cieki i zbiorniki wodne, z uwzględnieniem potrzeb „małej” retencji. systemów ekologicznych dla miast w oparciu o istniejące cieki i zbiorniki wodne,z uwzględnieniem potrzeb „małej” retencji.

-   Zagospodarowanie obszarów przedmieść, poszukując kierunków ich rozwoju, a jednocześnie działając                 w kierunku utrzymania ich tożsamości przeciwstawiając się niepokojącemu zjawisku zacierania się granicy pomiędzy miastem a wsią.

-   Metody kształtowania środowiska na obszarach poprzemysłowych, obejmujące analizę sytuacji zastanej                 i potencjalnych możliwości, opracowanie strategii przekształceń i rozwoju, metody realizacji, etapowania i finansowania. 

-   Przygotowanie wariantów strategii projektowych, jak również propozycji projektowych dla danych obszarów, opracowanych    w formie prac warsztatowych – również prowadzonych w zespołach międzynarodowych.

-   Szeroko rozumiana współpraca ekspercka z zakresu projektowania urbanistycznego,
planowania, architektury mieszkaniowej i zagadnień kształtowania środowiska, jak również zrównoważonego rozwoju. 

Instytut podejmuje współpracę z działami i jednostkami Administracji Województwa prowadzącymi prace nad planami zagospodarowania przestrzennego oraz różnorodnymi opracowaniami planistycznymi (programy, projekty, studia przestrzenne) dla potrzeb województwa. We współpracy możemy zaoferować sprzęt,oprogramowanie  oraz doświadczenie zdobyte w pracy z mapami numerycznymi, a także przy wykonywaniu opracowań planistycznych przy użyciu specjalistycznych pakietów oprogramowania komputerowego.
 
W zakres naszej oferty wchodzi również praktyczne wykorzystanie prac wykonywanych przez studentów Wydziału Architektury.Opracowania studenckie kursowe i dyplomowe, również przygotowywane w formie międzynarodowych warsztatów można traktować jak wstępne studia alternatywnych rozwiązań obiektów architektury lub planów szczegółowych wybranych fragmentów zespołu miejskiego.

 

 


wydarzenia planowane
wydarzenia potwierdzone
wydarzenia minione
zebrania Instytutu